Cytat dnia:    Zapraszamy do dialogu na czacie głosowym w każdy piątek po 22.00 - Admin   
Terapie

Zamknij Bioterapia

Zamknij Energia chi

Zamknij Refleksologia

Kuracje i przepisy

Zamknij Zioła

Ciało psyche duch
Kursy prezentacje
RSS
Pogoda

Licznik

   odwiedzający

   odwiedzających online

Dietetyka - Opuchlizny i obrzęki

Obrzęki i opuchlizna

Buty i ubrania uciskają ... Powodem najczęściej są obrzęki którym można zaradzić.
 

Większości z nas przydarzają się obrzęki. Jeśli występują sporadycznie i nie towarzyszą im inne dolegliwości, to nie trzeba sie niepokoić. Krótkotrwałe i niewielkie zaburzenia krążenia krwi i limfy  czy też zatrzymywanie wody w tkankach z powodu np. chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej nie są niczym niezwykłym.

Skąd bierze się opuchlizna ?

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie bywają różne, począwszy od zbyt małej ilości wypijanej wody, co powoduje, że organizm zaczyna ją gromadzić w tkance podskórnej na zapas, aby uniknąć odwodnienia.

Powodem obrzęków może być wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu przed miesiączką, ale także zbyt rygorystyczna i uboga w białko dieta odchudzająca. Jeśli bowiem białka, które wiąże wodę, jest za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych. Uczucie napuchniętego ciała bywa też skutkiem nadmiaru alkoholu wypitego wieczorem, podróży samolotem lub samochodem, słabości naczyń krwionośnych.

Do obrzęków przyczynia się także wysoka temperatura. W upalny dzień możesz mieć opuchnięte nogi nawet wtedy, gdy nie masz żylaków, bo żyły nadmiernie się rozszerzają, krew płynie wolniej, zalega w naczyniach krwionośnych i płyny zaczynają się przesączać przez ściany żył do otaczających tkanek.  

Odpowiedzialnym za uczucie ciężkości, obrzmienia, zwłaszcza nóg i rąk, jest także brak ruchu, który sprzyja osłabieniu krążenia krwi i limfy (nacisk pracujących mięśni wspomaga ich odpływ w kierunku serca i węzłów chłonnych)

Do opuchlizny przyczyniają się złe nawyki żywieniowe, przede wszystkim nadmiar w diecie soli, ostrych przypraw, polepszaczy smaku, które obecne są w żywności wysoko przetworzonej, i niedostatek potasu w codziennym jadłospisie.

Prosta recepta

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest... picie dużych ilości wody mineralnej. Nie zastąpią jej soki, coca-cola, kawa czy herbata. Sięgaj po ten życiodajny napój, zanim pojawi się uczucie pragnienia. Jest ono bowiem sygnałem odwodnienia. Cudowne działanie wody wspomóż metodami, które również skutecznie zapobiegają obrzękom.  

Ogranicz solenie potraw
Sól, czyli sód, zatrzymuje wodę w tkankach. Postaraj się zatem zmniejszyć jej ilość w codziennym jadłospisie, zwłaszcza że wiele sodu znajduje się w gotowych produktach, np. w wędlinach, serach, produktach konserwowanych.

Zwiększ spożycie potasu
Jadaj produkty bogate w ten pierwiastek, żeby zrównoważyć wpływ potasu. Dużo potasu zawierają np. pomidory, ziemniaki.

Jedz moczopędne owoce
Takie właściwości mają np. truskawki, arbuzy, melony, czeresni. Racz się nimi do syta, gdy masz wrażenie, że jesteś lekko napuchnięta.

Popijaj napar z korzenia pietruszki
Łyżkę suszonego (rozdrobnionego) korzenia pietruszki zalej 1,5 szklanki wrzątku. Naparzaj pod przykryciem 15 minut. Odstaw na 10 minut, a potem przecedź. Pij 2 razy dziennie po 1/4 szklanki jako środek moczopędny.

- Stosuj suplementy diety działające drenująco Pomagają pozbyć się toksyn oraz nadmiaru wody z organizmu (np. Oenobiol Zatrzymywanie wody).

kiedy są sygnałami choroby

- Obrzęki bywają jednym z objawów różnych schorzeń. W miarę ich rozwoju są coraz częstsze i bardziej widoczne.

Niewydolność serca
- opuchlizna występuje zawsze symetrycznie. Początkowo może pojawiać się wokół kostek. Z czasem obejmuje także łydki. Nasila się w ciągu dnia, a po nocy zazwyczaj ustępuje.

Choroby nerek
- obrzęki pojawiają się na powiekach, twarzy, dłoniach, nogach. Mogą objąć całe ciało. Są miękkie, ciastowate, a skóra na nich jest mocno napięta. Raczej nie ustępują po nocy.

Kłopoty z tarczycą
- obrzęki pojawiają się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. W pierwszym przypadku dotyczą powiek i twarzy, której nadają senny wyraz. Natomiast w drugim zazwyczaj obejmuja łydki.

Przewlekła niewydolność żylna
- powraca ciągle uczucie ciężkich nóg, opuchlizna i ból nasilające się po długim staniu, siedzeniu są zapowiedzią żylaków.

Zakrzepica żył
- ból i opuchlizna dotyczą jednej nogi.

Stany zapalne
- ich przyczyny są różne, od urazu do reumatoidalnego zapalenia stawów. Wówczas obrzęki mają charakter miejscowy.

Ciekawy sposób na obrzęki nóg znajdzisz w artykule Na opuchniete nogi w kategorii profilaktyka 


Data utworzenia: 13/07/2010 @ 00:13
Ostatnie zmiany: 13/07/2010 @ 00:23
Kategoria : Dietetyka
Strona czytana 3433 razy


Wersja do druku Wersja do druku

cadeau.gifGeowizyty

Galeria Liberatora

2a13.jpg2a5.jpg1a3.jpg2a3.jpg2a6.jpg1a5.jpg1a7.jpg2a12.jpg2a4.jpg

Czas
Szukaj na stronieSonda
Twoim zdanie terapie manualne
 
Leczą
Pomagaja
Wspomagają inne terapie
Wspomagaja główne leczenie
Nie pomagają
Szkodzą
Nie mam zdania
Wyniki
^ Góra ^
Des Skins pour votre Guppy v4.6 par Skins All Valid CSS Charli77 Skins